Po ogłoszeniu projektu ustawy…

Po ogłoszeniu projektu ustawy dotyczącej Nowego Ładu możemy na nowo i bardziej dogłębnie przeanalizować która forma opodatkowania działalności będzie najlepsza. Rozważymy kwestie z punktu widzenia zyskowności, ale też indywidualnych preferencji i planów finansowych. Czy wyższa kwota wolna od podatku i zwiększenie progu sprawi, że umowa o pracę będzie atrakcyjna? Czy rząd celowo chcę przejścia rzeszy programistów i nie tylko na ryczałt aby zwiększyć wpływy do budżetu? Czy Nowy Ład będzie dla kogokolwiek dobry?

Obciążania podatkowe wzrosną i wielu przedsiębiorców wydarzenie to powinno skłonić do refleksji, a następnie audytu tego jakie podatki i w jakiej wysokości płacili do tej pory. Na przykładzie programisty który zarabia 15000 zł netto wybrać możemy alternatywnie 4 formy osiągania zarobków i wszystkie będą porównywalnie atrakcyjne. Są to idąc od najmniej skomplikowanej. Umowa o pracę, działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem 12%, DG opodatkowane liniowo lub według skali oraz spółka z.o.o. Z jednej strony oczekiwaniami są sumarycznie jak najmniejsze obciążenia. Wymaga to najczęściej zaangażowania i utworzenia pewnych struktur i zależności w firmie. Inni cenią sobie prostotę, minimum formalności i na przykład dobrą zdolność kredytową. Różnica 1000 zł może nie być dla nich warta działania.

Zalety umowy o pracę:

– zwiększenie kwoty wolnej do 30000 zł oraz drugi próg od 120000 zł. Pamiętajmy, że progi sumują się w przypadku małżeństwa.
– do dyspozycji mamy także większą ilość odliczeń i ulg. Niewielkie wpadnięcie w drugi próg można skorygować odliczeniem IKZE, które daje wtedy zwrot 32% podatku. W stosunku do 17% opodatkowania wpłacanie obecnego limitu daję po 30 latach 28400zł różnicy w odzyskanym podatku.
– zwiększenie drugiego progu to także większa atrakcyjność dla osób poniżej 26 roku życia które teraz nie zapłacą podatku do 120000 zł zarobionych w danym roku.
– w przypadku L4 mamy wypłacane 80% naszego wynagrodzenia, to spora różnica w porównaniu do 64 zł/dzień przy DG.
– jest to forma zatrudnienia najkorzystniej rozpatrywana przez banki przy kredycie hipotecznym.
– pracodawca będzie dopłacał Ci 1.5% z tytułu PPK

W przypadku małżeństw które pracuje w konfiguracji działalność+ jeden etat często zarobki wynoszą rocznie około 200000-250000 zł. Daję nam to możliwość zmieszczenia się w całości w pierwszym progu. Niektórzy z was pewnie pomyślą o powrocie na UoP z B2B. Szczególnie osoby młode które zarabiają aktualnie około 8000-9000 zł i będą w stanie przez najbliższy czas nie płacić podatku dochodowego wcale. Nadal jednak UoP to najmniej atrakcyjna forma pod kątem łącznych obciążeń.

Po Nowym Ładzie- 15000 zł brutto= 9765 zł netto+ 1.5% PPK= 9911 zł

Zalety ryczałtu:

– obniżono jego stawki dla niektórych branż(programiści zapłacą 12%). 1/3 tej wartości będzie stanowić składka zdrowotna ZUS, czyli 4%.
– maksymalnie uproszczona forma opodatkowania. Brak możliwości rozliczania kosztów. Dochód= przychód – składki ZUS.
– można dzięki temu zrezygnować z księgowości lub obniżyć jej koszty o około 50%.
– jeśli do tej pory byłeś przedsiębiorcą który nie generował kosztów i nie interesował się możliwościami i sposobami na optymalizację ryczałt będzie dla Ciebie najbardziej korzystny.
– zdolność kredytowa liczona w niekorzystny sposób.

Po Nowym Ładzie- 15000 zł brutto = 11300 zł + mniejszy koszt księgowości

Zalety skali podatkowej/ podatku liniowego:

– w zależności od wysokości zarobków obie formy opodatkowania są zbliżone pod kątem atrakcyjności
– wysokość zapłaconego podatku oraz składki zdrowotnej zależy od bilansu zysków i kosztów.
– więcej o skutecznych i rentownych sposobach na generowanie kosztów pisałem tutaj oraz tutaj. Możemy inwestować środki, wykorzystywać zakupione wcześniej składniki majątku, wpłacać wynagrodzenie na umowy oszczędnościowe, czy wyznaczyć biuro w naszej nieruchomości. Dzięki temu możemy wygenerować około 40- 50% kosztów i obniżyć podatek. Wiele zakupów prywatnych w polskich realiach odbywa się także przez firmę.
– po wprowadzeniu Nowego Ładu najprawdopodobniej nie będzie można rozliczyć amortyzacji mieszkań jako koszt oraz na pewno wykupić samochodu z leasingu na osobę prywatną(zostaje darowizna, cesja na przedsiębiorstwo o niskim ryczałcie). Ogranicza to przytoczone wyżej formy optymalizacji.
– stawka podatku jest niezależna od branży w jakiej prowadzimy przedsiębiorstwo.
– przy wysokich kosztach najsensowniejsza i najbardziej popularna forma prowadzenia firmy.

Po wprowadzeniu Nowego Ładu i kosztach na poziomie 40% przychodów:
15000 zł brutto- 11590 zł netto

Przy bardzo małych działalnościach które płacą rocznie mniej niż 3604 zł rocznie możliwe jest także płacenie KRUS, zamiast ZUS. Potrzebny jest minimum hektar ziemi oraz 3 lata karencji. Zapłacimy wtedy 1/5 tego co na ZUS oraz nie obejmie nas zwiększona składka zdrowotna.

Zalety spółki:

– brak odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa. Bardzo ważne przy branżach innych niż specjalistyczna czy umysłowa.
– 9% CIT oraz brak ZUSu.
– dalsze opodatkowanie zależy od sposobów wypłacania wynagrodzenia ze spółki. Możemy wyróżnić powołanie(skala podatkowa), umowy zlecenie, podnajem samochodów i nieruchomości, umowy ubezpieczeniowo-oszczędnościowe dla wspólników(brak podatku przy wypłacie, odliczenie CIT). Sumarycznie przy dobrze poukładanej strukturze wypłat zapłacony podatek powinien wynieść 10-12%. Analiza rozwiązań oraz doradztwo najduję się to w zakresie moich kompetencji.
– wyższe koszty księgowości oraz prowadzenia spraw biurowych.
– w przypadku wspólników jedyny i najbardziej profesjonalny podział majątku, wkładu oraz udziału w tworzenie firmy.

Po wprowadzeniu Nowego Ładu i utworzeniu struktur wypłacania wynagrodzenia według powyższego opisu:
15000 zł brutto- 12285 zł netto + 400-500 zł księgowość.

Ranking rozwiązań pod kątem miesięcznej kwoty do wypłaty przy 15000 zł brutto:
1. Spółka z.o.o. 11850 zł
2. Podatek według skali(40% kosztów)- 11590 zł
3. Ryczałt- 11350 zł
4. Umowa o Pracę- 9765 zł
Ranking rozwiązań pod kątem starania się o kredyt hipoteczny:
1. Umowa o pracę
2. Podatek według skali/zasad ogólnych
3. Ryczałt/Spółka- ogranicza nas wybór banków oraz obniżone liczenie zdolności.

Zapraszam do darmowego skonsultowania ze mną swojej sytuacji pod kątem podatkowym i finansowym. Zajmuję się także kredytami, inwestycjami, zabezpieczeniem majątku oraz ubezpieczeniami. W kontekście firmowym oraz prywatnym. Pierwszą część tego tematu możecie przeczytać pod tym linkiem.

pokaż spoiler #firma #dzialalnoscgospodarcza #biznes #spolka #programista15k #nowylad #podatki #gospodarka #ekonomia #finanse #pieniadze #b2b #kredythipoteczny #jdg